Akce v oblasti ICT

Skype in the Classroom

Zdeněk Havlík, 08. 01. 2017, 10:49

Skype-2016-01Jednou z možností, jak začlenit moderní komunikační technologie do výuky, je využití technologie Skype. Jde o online komunikaci mezi dvěma účastníky Skype meetingu, při které se může přenášet zvuk i obraz, může se chatovat, přenášet obraz z počítače i přenášet soubory. Že se může jednat o zábavnou formu komunikace, při které se dá naučit i mnoho nového, se přesvědčili žáci několika našich tříd. V rámci projektu Skype in the Classrom – Myster Skype jsme připravili meetingy s kolegy z jiných koutů světa a přes online kameru se v určitý čas spojili s jinou třídou.

Dopředu však nikdo nevěděl, z jakého kontinentu a státu třída je, a naším úkolem bylo právě toto uhádnout. Žáci pokládali jednoduché otázky a druhá strana odpovídala pouze YES a nebo NO. Pak se role obrátily. Postupně se naše meetingy stávaly zajímavějšími a my ztráceli ostych a začali více komunikovat. Postupně jsme navštívili Argentinu, Indii, Vietnam, USA, Nigérii, Holandsko, Slovensko a Pakistán.

Díky Mystery Skype známe tradiční vietnamské pokrmy a tance, umíme zpívat tradiční písničku, poznali jsme, jak milý dokáže být učitel i ve tři hodiny ráno, víme, že v Argentině neznají biathlon, a viděli jsme, v jakých podmínkách se učí žáci v Africe. Mnohdy zatracované technologie tak mohou přinášet i ve školním prostředí mnoho dobrého a zábavného...

Mgr. Miroslav Sláma

Skype-2016-02Skype-2016-03Skype-2016-04Skype-2016-05

 

Hour of Code – programujeme zábavně

Zdeněk Havlík, 12. 02. 2016, 11:03

Hodina-kodu-2016-01Hodina-kodu-2016-02Hodina kódu je celosvětová akce, které se účastní desítky milionů žáků z více než 180 zemí světa. Jedná se o programování zábavnou formu pro všechny věkové kategorie. Celosvětová aktivita byla podpořena významnými lidmi z různých oblastí života (Barack Obama, Mark Zuckerberg...) a firmami jako Apple, Amazon, Microsoft.

Na začátku hodiny žáci získali pod vedením učitele základní dovednosti v objektovém programování, mohli si vybrat z různě obtížných online kurzů a pak si už sami mohli vyzkoušet naprogramovat jednoduchou hru – Flappy, Minecraft, Hvězdné války, Angry Birds a další. Žáci pracovali na klasických stolních počítačích, ale i na tabletech a chytrých telefonech. Programovací prostředí nebylo závislé na platformě, vše fungovalo na různých operačních systémech a podpořilo tak dlohoudobou multiplatformní strategii školy. Na konci žáci svoje programy sdíleli pro ostatní a byl jim vystaven certifikát, který jim jistě jednou připomene programátorské začátky.

 Mgr. Miroslav Sláma

Aplikace Microsoft Office pro žáky a zaměstnance zdarma

Zdeněk Havlík, 24. 09. 2015, 06:38

OfficeZaměstnanci a žáci naší školy mohou nyní využívat výhod smlouvy EES, kterou jsme podepsali s firmou Microsoft. Po uzavření smlouvy mohou žáci a zaměstnanci stahovat balíček Office aplikací, který obsahuje programy Word, Excel, PowerPoint, OneNote, Access, Publisher, Outlook, Skype pro firmy, InfoPath, OneDrive pro firmy a to vždy v nejnovější verzi.

Počet licencí na jednoho uživatele je omezen na pět. Pro přístup ke stahování je třeba mít zřízen školní účet na portále Office 365, který škola spravuje, a přístupové heslo. Vše žák obdrží na vyžádání a nebo v průběhu výuky ve škole.

Stručný manuál pro přístup na Office 365 a pro stahování software získáte ZDE.

Mgr. Miroslav Sláma

Letní škola moderních učitelů

Zdeněk Havlík, 04. 09. 2015, 14:19

Letni-skola-2015-01Pátým rokem stejný termín, stejný název, stejné místo, ale jiný program a jiní učitelé. To je Letní škola moderních učitelů, kterou v obci Žítková na hranicích České republiky a Slovenska pořádá společnost Microsoft pro inovativní a moderní učitele.

I letos se v Bílých Karpatech sešlo na padesát učitelů, kteří ve svém vlastním volnu přijeli načerpat nové znalosti, zkušenosti, navázat nové kontakty a spolupráci, ale také se o své vlastní zkušenosti podělit s ostatními. Akci vévodily moderní technologie, o kterých se účastníci dozvěděli to podstatné a dnes již dokáží používat Windows 10, Office Mix, Outlook 2016, Yammer, Office 365, Sway, dokáží programovat robota a mnohé další.

Naše škola prezentovala projekt Skype in the Classroom – bezpečnost na síti, který jsme minulý rok vymýšleli a realizovali se slovenskými partnery – školou v Nižném Klátove. Jednalo se o celoroční projekt na téma bezpečnosti v počítačových a sociálních sítích. Během projektu jsme realizovali řadu online meetingů, setkání a přednášek a nakonec jsme se s našimi „virtuálními" partnery setkali v Bratislavě.

Letní škola však nebyla pouze o IT, ale účastníci během školy plnili i týmové úkoly a mohli tak uplatnit svoje skvělé nápady a předávat je ostatním učitelům. Celým týdnem se nesla pohodová a přátelská atmosféra, zábavné hry, skvělé nápady a myšlenky...

Mgr. Miroslav Sláma

Letni-skola-2015-02Letni-skola-2015-03Letni-skola-2015-04

Česko-slovenský projekt o bezpečnosti na Internetu

Zdeněk Havlík, 04. 07. 2015, 08:36

CR-SR-projekt-2015-01Když jsme před rokem s paní učitelkou Ibolyou Straussovou z Košic seděli v Barceloně na Microsoft Global Fóru a poslouchali o novinkách a o nových trendech ve vzdělávání, projekt Skype in the Classroom nás okamžitě oslovil. Netušili jsme, že ho inovujeme a přetransformujeme do skvělého celoročního projektu. Online meetingy za použití nástroje Skype začaly tradičním hádáním, odkud pocházíme, samozřejmě probíhaly v angličtině. Ihned po zjištění, že jsme země blízké, diskuse přešla do rodné řeči a snažili jsme se uhodnout, z jakého jsme města.

Další sled událostí byl víceméně spontánní, naše Skype hovory jsme stále lépe připravovali a každému online střetnutí jsme dali i edukační rozměr. Nechyběl online přenos besedy specialisty Ivo Ostera o bezpečnosti na Internetu, následně zpracování rizik Internetu v prezentační novince – nástroji Sway, prezentace a www stránky o známých místech našeho regionu, vánoční virtuální posezení. Obsah našich setkání se postupně měnil, aktualizoval a vyvíjel.

Jakmile jsme založili společnou facebookovou skupinu a pracovali v rámci ní, projekt nabral opět jiný rozměr. Děti začaly mezi sebou komunikovat, chatovat, poznávat se. Čím dál tím víc žily v přesvědčení, že se velmi dobře znají. S tímto vědomím se vydaly na společné setkání do Bratislavy. Během „procházky" Bratislavou jsme si povídali o všem možném. Vtom jedna i dívek dívka řekla: „Ale opravdu je to něco jiného - kamarádit se virtuální a živě." Spustila se debata, na jejímž konci bylo konstatování, že mnohé si představovali úplně jinak, že mnozí se chovali úplně jinak, než by to od nich očekávali na základě jejich virtuálních komentářů.

Většinu setkání naživo zaskočilo. Ostatně, jasným důkazem bylo jejich vzájemné mlčení, když stáli poprvé tváří v tvář na nádraží. Anonymita byla pryč a najednou to nebylo tak jednoduché společně komunikovat, poslouchat se, respektovat. A my, kteří to všechno „spískali", jsme věděli, že to mělo velký smysl - děti kromě skvělých zážitků dostaly obrovskou lekci ze života a věřím, že při navazování přátelství přes Internet budou od nynějška opravdu velmi opatrní.

Program setkání:

 • cesta vlakem a ubytování v Bratislavě.
 • návštěva Parlamentu Slovenské republiky a beseda o parlamentní demokracii s poslancem SR panem Poliačikem
 • návštěva Bratislavského hradu
 • přesun do centra a procházka po nábřeží Dunaje
 • návštěva nákupního centra Eurovea
 • návštěva mostu SNP a vyhlídka z „Ufa"
 • opékání v Horském parku.
 • noc v tanečním sálu umělecké školy
 • druhý den ráno vyhodnocení projektu a předávání dárků
 • prohlídka centra Atlantis – fyzikální experimenty
 • návštěva a prohlídka centrály Microsoft SR
 • odjezd vlakem domů

Setkání a celý projekt byl nádhernou ukázkou spolupráce, moderních forem komunikace, poznávání a přátelství. Děkuji našim žákům i žákům z Košic, Marcele Slámové a Iby Straussové za skvělou spolupráci.

Mgr. Miroslav Sláma

CR-SR-projekt-2015-02CR-SR-projekt-2015-03CR-SR-projekt-2015-04CR-SR-projekt-2015-05

 

 

 

Více článků...

Strana 1 z 2

« 1 2 »