Akce v oblasti ICT

Česko-slovenský projekt o bezpečnosti na Internetu

Zdeněk Havlík, 04. 07. 2015, 08:36

CR-SR-projekt-2015-01Když jsme před rokem s paní učitelkou Ibolyou Straussovou z Košic seděli v Barceloně na Microsoft Global Fóru a poslouchali o novinkách a o nových trendech ve vzdělávání, projekt Skype in the Classroom nás okamžitě oslovil. Netušili jsme, že ho inovujeme a přetransformujeme do skvělého celoročního projektu. Online meetingy za použití nástroje Skype začaly tradičním hádáním, odkud pocházíme, samozřejmě probíhaly v angličtině. Ihned po zjištění, že jsme země blízké, diskuse přešla do rodné řeči a snažili jsme se uhodnout, z jakého jsme města.

Další sled událostí byl víceméně spontánní, naše Skype hovory jsme stále lépe připravovali a každému online střetnutí jsme dali i edukační rozměr. Nechyběl online přenos besedy specialisty Ivo Ostera o bezpečnosti na Internetu, následně zpracování rizik Internetu v prezentační novince – nástroji Sway, prezentace a www stránky o známých místech našeho regionu, vánoční virtuální posezení. Obsah našich setkání se postupně měnil, aktualizoval a vyvíjel.

Jakmile jsme založili společnou facebookovou skupinu a pracovali v rámci ní, projekt nabral opět jiný rozměr. Děti začaly mezi sebou komunikovat, chatovat, poznávat se. Čím dál tím víc žily v přesvědčení, že se velmi dobře znají. S tímto vědomím se vydaly na společné setkání do Bratislavy. Během „procházky" Bratislavou jsme si povídali o všem možném. Vtom jedna i dívek dívka řekla: „Ale opravdu je to něco jiného - kamarádit se virtuální a živě." Spustila se debata, na jejímž konci bylo konstatování, že mnohé si představovali úplně jinak, že mnozí se chovali úplně jinak, než by to od nich očekávali na základě jejich virtuálních komentářů.

Většinu setkání naživo zaskočilo. Ostatně, jasným důkazem bylo jejich vzájemné mlčení, když stáli poprvé tváří v tvář na nádraží. Anonymita byla pryč a najednou to nebylo tak jednoduché společně komunikovat, poslouchat se, respektovat. A my, kteří to všechno „spískali", jsme věděli, že to mělo velký smysl - děti kromě skvělých zážitků dostaly obrovskou lekci ze života a věřím, že při navazování přátelství přes Internet budou od nynějška opravdu velmi opatrní.

Program setkání:

 • cesta vlakem a ubytování v Bratislavě.
 • návštěva Parlamentu Slovenské republiky a beseda o parlamentní demokracii s poslancem SR panem Poliačikem
 • návštěva Bratislavského hradu
 • přesun do centra a procházka po nábřeží Dunaje
 • návštěva nákupního centra Eurovea
 • návštěva mostu SNP a vyhlídka z „Ufa"
 • opékání v Horském parku.
 • noc v tanečním sálu umělecké školy
 • druhý den ráno vyhodnocení projektu a předávání dárků
 • prohlídka centra Atlantis – fyzikální experimenty
 • návštěva a prohlídka centrály Microsoft SR
 • odjezd vlakem domů

Setkání a celý projekt byl nádhernou ukázkou spolupráce, moderních forem komunikace, poznávání a přátelství. Děkuji našim žákům i žákům z Košic, Marcele Slámové a Iby Straussové za skvělou spolupráci.

Mgr. Miroslav Sláma

CR-SR-projekt-2015-02CR-SR-projekt-2015-03CR-SR-projekt-2015-04CR-SR-projekt-2015-05