Akce a soutěže ZŠ Slavkovice

Den dětí v Šiklově mlýně

Zdeněk Havlík, 01. 07. 2017, 08:50

Sl-Den-deti-2017-01Děti ve Slavkovicích svůj svátek letos prožily opravdu velkolepě – celý den slavily přímo v srdci westernového městečka v Šiklově mlýně. S několika „šikláky" v kapse se hned cestou od parkoviště pustily do luštění kvízu, ze sedadel vláčku Union Pacifik poznaly okolí městečka, od zlatokopů si odnesly vlastnoručně vyrýžované zlaté kameny. Indiánskou vesnici překvapily svými barevnými čelenkami s pery na svých hlavách, které si vezly s sebou ze školy.

V týpí si prohlédly zbraně, nádoby, kůže i oděvy, od indiánů se dověděly mnoho zajímavostí o historii kmenů. Šikláky využily podle svého – někdo na lukostřelbu, někdo na jízdu na koni či „býkovi", někdo na obří skluzavku nebo zrcadlové bludiště.

Také nevynechaly ani obchůdky – málokdo odolal „pravým" kovbojským pistolkám a výrobkům z kůže. I zmrzlina nesměla chybět! V amfiteátru s napětím sledovaly příběh z Divokého západu. Kovbojové se proháněli před saloonem na koních, předváděli kousky s lasem a pistolemi, odvážný šerif odhalil několik zloduchů. Při přestřelce došlo i na opravdové ohňové výbuchy!

Domů se děti vracely se spoustou krásných zážitků. To si svůj svátek krásně užily!

Mgr. Jana Láchová

Sl-Den-deti-2017-02Sl-Den-deti-2017-03Sl-Den-deti-2017-04Sl-Den-deti-2017-05

 

Týden čtení dětem

Zdeněk Havlík, 21. 06. 2017, 17:32

Sl-Tyden-cteni-2017-01Nečekaným závěrem letošního Podvečerního čtení, které se koná na naší škole ve Slavkovicích již 8. rokem pod záštitou projektu Celé Česko čte dětem, bylo pozvání na slavností zahájení Týdne čtení dětem, které se uskutečnilo 29. května ve Žďáru nad Sázavou. Akcí provázel herec a moderátor Lukáš Hejlík.

Společně se zakladatelkou a ředitelkou projektu Evou Katrušákovou slavnostně odstartovali 7. ročník Týdne čtení dětem - týden čtení, besedování, hraní a sdílení po celé České republice. Naši žáci byli předem vybráni, aby tradiční společnou četbou básničky Nemalujte čerta na zeď od Jiřího Žáčka týden zahájili. Pro děti z 1. stupně vystoupila a četla ze své knížky spisovatelka Klára Smolíková, herci z Divadla Slunečnice Brno zazpívali písničky z pohádek. Členové souboru scénického čtení Listování (Lukáš Hejlík a Alan Novotný) ztvárnili knížku Dobrodružství strýčka Ludvíka, se kterým jim vtipně a nápaditě na pódiu pomáhaly i naše děti.

Závěrem si všichni v sále mohli zasoutěžit o pěkné ceny. Po skončení akce dostalo každé dítě knížku od nakladatelství Albatros, Mladá fronta nebo Edice české televize.

Ivana Staňková

Výlet s Otesánkem po Evropě

Zdeněk Havlík, 10. 05. 2017, 10:49

Sl-Cteni-2016-17-01Zachránit Evropu před Otesánkem! Tak zněl úkol našeho posledního Podvečerního čtení ve Slavkovicích. Tatínek našich žáčků, pan Zdeněk Straka s manželkou, nám přišli představit vlastní pohádku o Otesánkovi trochu jinak...

S pomocí knížky Malý mezinárodní mistr šéfkuchař jsme navštěvovali s nenasytným Otesánkem evropské země a povídali si o jejich typických jídlech. Pokud děti dobře poslouchaly a odpověděly správně na otázky, byla země zachráněna a Otesánek musel jinam. Teď už víme, co patří do šopského salátu, kde se vyráběla první čokoláda, co je polský bigos nebo z jakého masa je pravý vídeňský řízek... Za správné odpovědi děti získávaly vlajky zemí s přáním „dobré chuti" v příslušném jazyce.

Nakonec byly odměněny i diplomy, a protože jim také po dlouhé evropské cestě pořádně vyhládlo, mohly si smlsnout na mufinách od paní Strakové. Výlet s Otesánkem po Evropě nás všechny hodně pobavil i poučil, takže jsme se rozcházeli do nevlídného počasí s dobrou náladou.

Tímto setkáním jsme také zakončili 8. ročník našeho Podvečerního čtení a děti prý už se těší, kdo nás navštíví v příštím školním roce...

Ivana Staňková

Sl-Cteni-2016-17-11Sl-Cteni-2016-17-12Sl-Cteni-2016-17-13

Podvečerní čtení s Milošem Zabloudilem

Zdeněk Havlík, 19. 03. 2017, 12:17

Sl-Cteni-2016-17-07Poprvé v novém roce jsme se sešli při podvečerním setkání s četbou a povídáním. Přijel za námi už potřetí pan Miloš Zabloudil, bývalý profesor žďárské průmyslovky. Četl nám příběh o chlapci Adamovi, kterému se nechtělo vstávat do školy, tak si ještě trošičku pospal a zdál se mu tuze zajímavý sen... Během děje děti představovaly předměty, opakovaly sborově věty z textu, řešily hádanky či zpívaly.

Příběh byl humorný, napínavý a v závěru i velmi poučný. Všechny nás zajímalo, z které knížky jsme si četli. Tento poutavý příběh napsal sám pan Zabloudil přímo pro nás! Děti poděkovaly drobnými dárečky a všichni jsme odcházeli domů s úsměvem a dobrou náladou.

Ivana Staňková

Sl-Cteni-2016-17-08Sl-Cteni-2016-17-09Sl-Cteni-2016-17-10

Zajímavé povídání o Argentině

Zdeněk Havlík, 19. 02. 2017, 09:14

Sl-Argentina-016. února 2017 mohli žáci ve Slavkovicích alespoň krátce nahlédnout do velmi vzdálené země Jižní Ameriky – do Argentiny. Vyprávění a fotografie o této zemi si pro žáky připravil vysokoškolský student Jakub Slejška. Jakub je velkým cestovatelem, o svých cestách po Evropě, Severní Americe a Asii nám vyprávěl už v minulých letech.

Do Argentiny se dostal jako jeden z dobrovolníků díky mezinárodnímu projektu, který měl za úkol organizovat volnočasové a vzdělávací aktivity dětí v době po školním vyučování. Staral se o dvacet dětí ve věku 4 až 13 let po dobu tří měsíců. Bydlel v jedné argentinské rodině, kterou nazýval „svojí" rodinou. Do oběda si vždy vymyslel program a odpoledne se věnoval dětem. Když odjížděl z domova, uměl jenom pozdravit (v Argentině se mluví španělsky). Byl vhozen „do vody", za dobu pobytu se naučil obstojně mluvit touto řečí, největším učitelem mu byly právě děti. O víkendech se snažil co nejvíce cestovat a poznat přírodu, lidi a zvířata v této rozmanité zemi.

Naše žáky zajímalo i to, jaké je oblíbené argentinské jídlo, jak žijí bohatí a jak chudí lidé, jak vypadají města a vesnice. Chtěli slyšet pravou španělskou mluvu, kolik hodin cestoval letadly i autobusy i kolik stojí místní sladkosti. Jakuba nechtěli pustit domů, zvláště žáci 4. ročníku měli plno otázek a témat do diskuze. Sám Jakub byl mile překvapen, jaké mají děti znalosti o zvířatech, rostlinách a světadílech. Za besedu patří Jakubovi velký dík a těšíme se na další setkání a povídání o další zemi, kterou navštíví.

Mgr. Jana Láchová

Více článků...

Strana 1 z 7

« 1 2 3 4 5 6 7 »