Akce a soutěže

Podvečerní čtení ve Slavkovicích

Zdeněk Havlík, 06. 12. 2015, 17:00

Sl-Cteni-2015-16-01Podvečery už jsou zase pošmourné a lákají do tepla a k příjemnému posezení s knížkou... Začínáme tedy naše tradiční setkávání s hosty a scházíme se v hojném počtu i v tomto školním roce...

První pozvání přijali v říjnu manželé Koláční ze Žďáru nad Sázavou. Paní Martina se sama uvedla slovy: „Nejsem ani spisovatelka, ani paní učitelka, ani jinak známá osobnost, mám jen moc ráda knížky a strašně mě baví číst sobě a svým dětem." S nimi také konzultovala výběr a podle ohlasů našich školáků úspěšně.

Nejdříve přečetla jeden příběh z knížky Prdlé pohádky kolektivu autorů známých dospělým z pořadů Na stojáka. O legraci nebyla nouze, příběh O paní Růžičkové byl umocněn tím, že mezi námi seděla jedna maminka téhož jména. Druhým výběrem byla knížka Františka Nepila Pět báječných strýčků. Mezi čtením jsme poslouchali nádherné písničky, které nám zahrál pan Koláčný (člen žďárské skupiny Fuga) na kytaru.

Druhým čtením začátkem prosince jsme si krátili čas čekání na Mikuláše a jeho společníky při knížce spisovatele a výtvarníka Pavla Čecha O čertovi. Přijela k nám s ní studentka Kristinka Dokulilová ze Žďáru nad Sázavou, která studuje český jazyk. Četba je jednou z mnoha činností, kterými naplňuje svůj volný čas. Veselý i poučný příběh o čertu Florimónovi a němé kominici Tradamile děti zaujal, takže při následné soutěži s otázkami se předháněly, kdo rychleji správně odpoví.

Aby děti jenom neseděly, měla Kristinka připravenou soutěž - vybrat a zabalit do ranečku několik věcí, které si s sebou nesl čertík do světa. Poté se společně naučili zpívat písničku Láska rohatá a doprovázet ji také pohyby. Kristinka hrála na flétnu a její tatínek na kytaru. Tento veselý závěr určitě zmírnil obavy z nadcházející návštěvy čertů a navodil pohodovou náladu adventního očekávání...

Ivana Staňková

Sl-Cteni-2015-16-02Sl-Cteni-2015-16-03Sl-Cteni-2015-16-04