Projekty ZŠ Slavkovice

Slavili jsme s eTwinningem

Zdeněk Havlík, 26. 10. 2015, 14:10

Sl-e-twinningUběhlo téměř deset měsíců a náš tým Parťáci ze ZŠ Slavkovice ukončil soutěžení k oslavě 10. výročí trvání eTwinningu. Hra byla zahájena 10. února 2015 při příležitosti Dne bezpečného internetu a byla zakončena 10. října 2015 na Národní konferenci eTwinning 2015. Hlavním úkolem pro zúčastněné bylo seznámení se s historií eTwinningu a vyzkoušení si práce v Twinspace.

Hra se skládala z deseti úkolů – byly postupně zveřejňovány na webu www.etwinning.cz/10let. Za splnění každého úkolu jsme byli odměněni virtuálním odznáčkem – seznam zapojených škol a počet získaných odznaků je publikován na www.etwinning.cz/prehled. Soutěžení, vymýšlení, tvoření prezentací, natáčení, hraní a taky sledování práce ostatních nás moc bavilo, takže nakonec jsme se svými deseti odznáčky ve skupině týmů, které ze sto osmdesáti zúčastněných dotáhly hru až do konce. Všechny naše výstupy jsou k nahlédnutí ZDE, případně ZDE,

Teď už se jen těšíme na závěrečné zhodnocení a překvapení!

Ivana Staňková

 

Projekt Comenius se blíží ke konci

Zdeněk Havlík, 10. 07. 2015, 10:22

Sl-Comenius-2015-01Po celý školní rok jsme pokračovali v plnění naplánovaných aktivit a výstupů, které bylo potřeba splnit v druhém roce trvání projektu. 4.-6. prosince 2014 proběhla další koordinační schůzka učitelů všech partnerských škol – Slavkovice + Gunskirchen (Rakousko) + Bratislava v hlavním městě Slovenska v Bratislavě. V nemocniční škole jsme si prohlédli třídy na oddělení chirurgie a onkologie, zúčastnili se vyučování a seznámili s organizací výuky na této škole. V odpoledních hodinách nám slovenští učitelé ukázali staré město a hrad. Večer jsme obdivovali netradiční vánoční trh v centru města. Společně jsme se dohodli na termínech dalšího setkávání a na činnostech vedoucích k úspěšnému dokončení projektu.

Ve dnech 11.-13. května 2015 přijelo za našimi dětmi devět slovenských učitelů z nemocniční školy v Bratislavě. Ukázali jim, jak pracují s nemocnými dětmi v hodinách pracovní a výtvarné výchovy. Přivezli mnoho rozličného materiálu – barevný papír, kartony, barvy, kamínky, ubrousky, drátky, kolíčky... Z něho pak děti vyráběly za pomoci slovenských učitelů krásné výrobky. Děti tak poznaly další zajímavé techniky vyrábění a odnesly si na památku velmi pěkné výrobky. V odpoledních hodinách poznávali slovenští učitelé okolí Nového Města na Moravě. Prohlédli si skanzen Eden v Bystřici nad Pernštejnem, navštívili starý kamenný kostel ze 13. století v obci Vítochov. Z rozhledny v Karasíně obdivovali krásy našeho kraje.

Sl-Comenius-2015-02Sl-Comenius-2015-03Sl-Comenius-2015-04Sl-Comenius-2015-05

 

 

 

 

20. května 2015 odjely děti se svými učitelkami na třídenní poznávání Bratislavy a jejího okolí. Učitelé z partnerské školy si pro nás připravili zajímavý a bohatý program. Hned první den jsme navštívili bratislavskou zoologickou zahradu a v dinoparku jsme obdivovali pravěká zvířata. Druhý den jsme ráno po snídani vyrazili do vesnice Abeland, která je 30 km od Bratislavy. Tam pro nás byl nachystaný program s názvem Rytířský den. Poznali jsme život lidí ve středověku, pekli chleba, zpracovávali vlnu, jezdili na koni, stříleli z luku, šermovali, krmili pstruhy a dobývali hrad. Program byl ukončen velkou hostinou. Po obědě jsme odjeli na prohlídku nejstaršího slovenského hradu Děvín. Z jeho hradeb jsme viděli soutok řeky Dunaje a Moravy. Třetí den ráno nás čekala vyhlídková plavba lodí Martin po Dunaji. Měli jsme krásný výhled na město a Bratislavský hrad. Turistickým vláčkem jsme projeli nejkrásnější místa Bratislavy a viděli nejvýznamnější památky města – Bratislavský hrad, Prezidentský palác, Slovenské národní divadlo... Obědvali jsme na lodi, která kotví u řeky Dunaj.

Sl-Comenius-2015-06Sl-Comenius-2015-07Sl-Comenius-2015-08Sl-Comenius-2015-09

 

 

 

 

Po obědě už nastal čas loučení se slovenskými učiteli a předání dárků. Domů jsme odjížděli neradi, ale plni pěkných dojmů a krásných zážitků. Věříme, že se zase někdy potkáme...

Mgr. Jana Láchová

 

E-Twinning slaví deset let

Zdeněk Havlík, 24. 03. 2015, 19:02

Sl-eTwin-2015-01Po loňské zkušenosti s eTwinningovým projektem jsme se letos s dětmi ve školní družině ve Slavkovicích přihlásili do celoroční hry na oslavu deseti let trvání eTwinningu. Cílem hry je zábavnou formou seznámit učitele a žáky s prostředím eTwinningu, motivovat učitele k využívání informačních a komunikačních technologií ve výuce, zapojit nové školy a učitele do mezinárodní spolupráce on line a zároveň zvýšit povědomí učitelů a žáků o bezpečném využívání internetu a sociálních sítí. Od února do října budeme plnit deset úkolů, za jejich splnění následuje přidělení virtuálních odznáčků.

Hlasováním jsme z několika našich návrhů vybrali svůj název: ZŠ Slavkovice-Parťáci. Zatím máme splněny úkoly dva - prezentaci naší školy a zobrazení školy na mapce mezi ostatními účastníky soutěže. Teď je před námi úkol třetí - poučení o bezpečnosti na internetu. Zatím jsme si na toto téma povídali, koukali na videa a hráli hry, teď musíme vymyslet, jakou formou téma zpracujeme a zveřejníme.

Ivana Staňková

 

Návštěva slovenských učitelů v ZŠ Slavkovice

Zdeněk Havlík, 15. 11. 2014, 10:26

Sl-slov-ucit-2014-01Další aktivitou v mezinárodním projektu Comenius byla naplánovaná návštěva bratislavských učitelů v naší malé škole. Uskutečnila se ve dnech 5. až 7. listopadu 2014.

Nejdříve se naše děti dověděly, jak se na Slovensku slaví svátky Vánoc, jejich zvyky a tradice. Potom se třídy proměnily v tvořivou dílnu, kde pod rukama dětí vznikaly doslova unikátní kousky vánočních výrobků - sněhuláci z látky, ozdoby na stromeček, vánoční přání, záložky do knih, skládané hvězdy, svícny, svíčky...

Díky nápaditosti slovenských učitelů máme už teď naši školu krásně vánočně vyzdobenou...

Mgr. Jana Láchová

Sl-slov-ucit-2014-02Sl-slov-ucit-2014-03Sl-slov-ucit-2014-04Sl-slov-ucit-2014-05

 

Kamarádi z Rakouska na návštěvě v ZŠ Slavkovice

Zdeněk Havlík, 21. 10. 2014, 06:38

Sl-Rakousko-2014-01V novém školním roce jsme se pustili do plnění dalších aktivit v projektu. Ve dnech 24.-26. září 2014 jsme na naší škole přivítali školáky a učitele z partnerské školy v Rakousku. Čekaly nás tři společné dny, ve kterých jsme chtěli rakouským kamarádům ukázat nejen naši malou školu, ale i vesnici, Nové Město a okolí.

První den si prohlédli školu a Slavkovice, v Novém Městě jsme navštívili Horácké muzeum. Druhý den jsme společně odjeli na celodenní výlet na hrad Pernštejn a na prohlídku Punkevní jeskyně do Moravského krasu.

Poslední den jsme se v naší škole věnovali práci na projektu, abychom splnili další zadané úkoly naší dvouleté spolupráce. Vytvářeli jsme česko–německý slovník a vyrobili stolní hru Kvarteto. Nechyběly ani společné hry v tělocvičně. Loučení vždy bývá smutné, a tak jsme se i my s našimi kamarády loučili neradi. Popřáli jsme jim hodně štěstí na jejich dlouhou cestu domů...

Mgr. Jana Láchová

Sl-Rakousko-2014-02Sl-Rakousko-2014-03Sl-Rakousko-2014-04Sl-Rakousko-2014-05Sl-Rakousko-2014-06Sl-Rakousko-2014-07Sl-Rakousko-2014-08Sl-Rakousko-2014-09

 

E-Twinningová spolupráce ZŠ Slavkovice

Zdeněk Havlík, 27. 09. 2014, 11:27

Sl-e-twinningJednou z forem prezentace činností spojených s projektem Partnerství škol Comenius je spolupráce zapojených škol přes e-Twinning. Před prázdninami jsme si vymysleli celkem obyčejné, přesto vítané téma: Prázdniny očima dětí - slovní i kreslené vyjádření dětí k období letních prázdnin zaměřené na rodinné vazby, poznávání svého okolí a vlasti, popřípadě zahraničí. Zvolili jsme dvojí podobu - pro 1.-3. ročník kreslené vyjádření a zdokumentování ankety Co tě napadne, když se řekne prázdniny..., žáci 4. ročníku se pokusili převést svoje těšení na stránky papíru.

Výsledky tohoto snažení jsme uložili na internetové stránky e-Twinningu a už se těšíme, až svoje příspěvky přidají i naši partneři ze Slovenska a Rakouska. Během prvních týdnů školy bychom rádi projekt ukončili s tím, že zhodnotíme a porovnáme těšení a plány se skutečnými prázdninovými prožitky a prohlédneme si, jak prázdniny prožili naši kamarádi z partnerských škol v Bratislavě a Gunskirchenu.

Ivana Staňková

 

Projekt Inkluze – společnou cestou

Zdeněk Havlík, 02. 07. 2014, 15:04

Inkluze-2014Od školního roku 2011-2012 je naše škola zapojena do projektu Inkluze – společnou cestou, jehož cílem je zapojení integrovaných dětí do společných aktivit. Projekt v naší škole realizuje Speciálně pedagogické centrum Žďár nad Sázavou ve spolupráci s Centrem prevence Žďár nad Sázavou...

V rámci tohoto projektu proběhly na naší škole dva jednodenní adaptační kurzy a také prožitkový seminář s názvem Muzikoterapie. První adaptační kurz probíhal přímo v budově naší základní školy. Se dvěma pracovníky Centra prevence se děti vydaly na dobrodružnou cestu hledání pokladu. Provázela je čarodějnice Tibérie a havran Emílio a společně s nimi děti vyráběly čarodějnické klobouky a hudební nástroje, vyzkoušely si, jaké to je být slepý nebo hluchý. Cesta za pokladem byla dlouhá a náročná, ale nakonec ho děti přece jenom našly a zjistily, že ten největší poklad pro ně je jejich přátelství.

 

Další aktivita v rámci tohoto projektu byl prožitkový seminář Muzikoterapie. S paní lektorkou a za zvuku bubnů djembe jsme si společně zatančili, zazpívali a poznali spoustu nových hudebních nástrojů. Dozvěděli jsme se o léčivé síle hudby a závěrečný odpočinek za zvuku relaxační hudby byl příjemným zakončením seminářem. Završením projektu byl další adaptační kurz, který tentokrát probíhal v rekreačním středisku Záseka u Netína. Všechny děti dostaly krásná zelená trička a kšiltovky a společně s naší známou Tibérií a Emíliem jsme se tentokrát vydali do středověku. Děti si vyrobily svůj rytířský erb a amulet, který je měl na cestě chránit. Při plnění úkolů musely opět dokázat, jak důležité je jejich přátelství a spolupráce, a na konci této cesty byly všechny děti pasovány na rytíře. Nakonec jsme všichni bránou prošli zpět do současnosti a s krásnými zážitky jsme se vraceli domů.

Projekt Inkluze letošním rokem končí. Myslím si, že všechny děti i učitelé si z něj odnáší spoustu pěkných zážitků.

Mgr. Věra Janů

 

Slavkovičtí školáci v Rakousku

Zdeněk Havlík, 10. 05. 2014, 10:26

Sl-Rakousko-01Ve středu 23. dubna 2014 odjeli žáci slavkovické základní školy na třídenní návštěvu partnerské školy v Gunskirchenu do Rakouska. Prvním zážitkem byla večerní procházka městem Wels v doprovodu zbrojnošů. Druhý den se konalo společné sázení brambor v atriu školy a štafetové soutěže smíšených „mezinárodních" družstev na školním hřišti.

Odpolední program spočíval v návštěvě města Linec a jeskynní dráhy Grottenbahn, kde jsme se svezli dračím expresem podzemím plným zvířátek, trpaslíků a pohádek. Odtud pak vedla naše cesta do nádherné ZOO Shmiding. Páteční program se konal opět ve škole. Nejdříve jsme společně s rakouskými kamarády tvořili pohlednice s obrázkem a adresou, které jsme pak na školním hřišti společně poslali na balóncích přátelství do světa s přáním, aby nám případný nálezce odepsal a vzniklo třeba další kamarádství...

Poslední aktivitou bylo společné vaření oběda ve školní kuchyni. Pochutnali jsme si na vlastnoručně vytvořeném řízku s bramborami, na salátu a také na sladkém dezertu. Po společném obědě a fotografování už nastal čas rozloučení. Domů jsme si odvezli kuchařskou zástěru s podpisy rakouských kamarádů, spoustu zážitků a poznatků o škole i sousední zemi. Těšíme se na setkání s kamarády u nás, však jim také máme co ukazovat...

Mgr. Jana Láchová

 Sl-Rakousko-02Sl-Rakousko-03Sl-Rakousko-04Sl-Rakousko-05Sl-Rakousko-06Sl-Rakousko-07Sl-Rakousko-08Sl-Rakousko-09

 

Návštěva učitelů ze Slovenska

Zdeněk Havlík, 18. 04. 2014, 11:36

Sl-Slovaci-2014-01Po vzájemném představení všech škol zapojených do projektu Partnerství Comenius 2013-2015 formou prezentace jsme se pustili do plnění dalšího bodu projektu – Vánoce. Každá škola popsala, jak tyto nejhezčí dny v roce slaví, co připravuje a jaké jsou vánoční zvyky v zemi. Začali jsme pracovat na Knize přátelství, která bude výstupem naší dvouleté spolupráce.

S blížícím se jarem došlo k plánování návštěvy slovenských učitelů u nás ve Slavkovicích. Podle schváleného projektu nám přijeli ve dnech 8.–10. dubna 2014 ukázat, jak se slaví Velikonoce na Slovensku. Naše děti pod jejich vedením vyráběly kraslice, pohlednice, zajíčky a ovečky technikami, které pro nás byly dosud neznámé. Nechyběly ani soutěže ve znalostech jazyků – společně jsme poznávali, která slova máme se Slováky společná a která jsou rozdílná.

Ve dnech 23.–25. dubna naše škola odjíždí poznat partnerskou školu do Rakouska. Pestrý program pro nás připravují učitelé ze školy v Gunskirchenu. Už teď se moc těšíme.

Mgr. Jana Láchová

Sl-Slovaci-2014-02Sl-Slovaci-2014-03Sl-Slovaci-2014-04Sl-Slovaci-2014-05