Školní družina ZŠ Slavkovice

Svět poníků - Pinkie Pie

Zdeněk Havlík, 01. 07. 2017, 07:55

Sl-SD-Hra-09-01Kdo jiný by mohl zakončovat naše roční setkávání s poníky než Maličká Pája... Je totiž veselá a bezstarostná – stejně jako děti při očekávání dvouměsíčních prázdnin. K tomu miluje oslavy a ráda peče dobroty. Na tohle všechno jsme se v červnu těšili.

Oslavili jsme Den dětí kreslením na chodník a vymýšleli dobroty, které si upečeme na závěrečnou oslavu. Přeříkávali jsme jazykolamy, kterými jsme bavili kamarády, a hráli jsme hry oblíbené na oslavách – s balónky, vtipné soutěže apod.

Těšili jsme se na zábavný program, který si pro nás již tradičně připravují čtvrťáci na rozloučenou.

A jsme u konce! Po sečtení razítek za měsíční plnění úkolů, za soutěžení a za mimořádné aktivity bylo jasno...Vítězi celoroční hry se stali:

  • 1. Adam Straka, 4. ročník
  • 2. Florián Tecl, 4. ročník
  • 3. Hana Košťálová, 3. ročník

Vítězové byli pochváleni a odměněni a ti, kteří nasbírali nejméně osm nálepek z deseti, mohli hledat poklad. Nyní se všichni ještě těšíme na balíček dárků od autorů projektu My Little Pony. V posledních dnech školního roku jsme se rozloučili s kamarády ze 4. ročníku, pro které jsme připravili trička a pamětní list...

A hurááá na prázdniny!

Shrnutí našeho červnového, ale i celoročního snažení si můžete prohlédnout ZDE.

Ivana Staňková

 

Svátky, zvyky, pranostiky - závěr projektu

Zdeněk Havlík, 27. 06. 2017, 19:35

Sl-SD-Svatky-2017-07-01Mezinárodní den dětí jsme společně s partnerskými školami oslavili předchozí soutěží a v den svátku vyhlášením vítězů „Rekordů k MDD" – z každé školy jsme vymysleli jednu disciplínu a navzájem jsme se kontrolovali a předháněli a zlepšovali... Nakonec jsme se stali vítězi ve dvou disciplínách. Další aktivitou byl pomyslný řetěz dětí. Všichni jsme se na chodníku před školou nakreslili křídami v pozici držení za ruce – stejně jako děti z druhých škol – a představovali jsme si ten dlouhý řetěz kamarádů propojený z Čech přes Moravu až na Slovensko...

Sedm měsíců od svaté Barbory až po Den dětí je za námi. Dozvěděli jsme se spoustu nových věcí, mnoho zajímavostí o průběhu svátků na různých místech naší země a na Slovensku. Zjistili jsme, že kromě Dne učitelů slavíme stejné svátky, máme podobné zvyky, a dokonce ani pranostiky se mnoho neliší. Naučili jsme se vyhledávat informace, spolupracovat, tvořit i přemýšlet. Víme, co jsou pranostiky, rozumíme mnoha slovenským slovíčkům...

Naučili jsme se ještě lépe pracovat v prostředí Twinspace, kde jsme zveřejňovali všechny svoje aktivity a komunikovali s kamarády. Umíme vytvořit v počítačových programech kvízy, osmisměrky, soutěž Milionář, upravovat fotografie nebo tvořit koláže... Na rozloučenou s eTwinningovými kamarády jsme společnými silami vymysleli báseň:

SVÁTKY, ZVYKY, PRANOSTIKY -
poctivá práce, žádné triky!

První svatá Barborka
pustila zimu do dvorka.
Pak Mikuláš naděluje
a Lucinka noci ukrajuje.

 Vánoce jsme oslavili
a dárečky rozbalili.
Na Tři krále jsme si hráli,
dary nesli a zpívali.

Na masopust veselí,
jedli jsme a mlsali.
Hromničku jsme zapálili
a bouřku tím odháněli!

Valentýn byl lásky den –
srdíčka si darujem.

Postní neděle jsme prožívali,
na Velikonoce se připravovali,
koledy a říkadla se učili,
vejce a pomlázky chystali.

V Den Země jsme soutěžili,
třídění si vysvětlili.
Jako čarodějky na koštěti
létaly v dubnu všechny děti!

Pro maminky k svátku nadělení:
vymýšlíme překvapení!
Při svátku dětí samé oslavy
a na chodníku kreslené postavy.

„KAMARÁDI Z ILAVY A BUKOVICE,
BUDEME NA VÁS VZPOMÍNAT PŘEVELICE."

Video ke Dni dětí si můžete prohlédnout ZDE, shrnutí celého projektuje je k dispozici ZDE.

Ivana Staňková

Sl-SD-Svatky-2017-07-02Sl-SD-Svatky-2017-07-03Sl-SD-Svatky-2017-07-04

 

 

 

 

 

Svět poníků – Rainbow Dash

Zdeněk Havlík, 20. 06. 2017, 19:37

Sl-SD-Hra-08-01Duhová Dáša je nebojácná, věrná, taky umí létat a tím tvoří duhu. Z těchto vlastností a dovedností jsme vycházeli při našich činnostech. Nakreslili jsme si její znamení (duhový blesk a bílý mrak) a věnovali se počasí – učili a vysvětlili jsme si značky, vytvářeli vlastní, zapisovali každý den, jak je venku. Taky jsme si vytvářeli duhu – z víček, kreslenou, mícháním barev, výrobou duhových náramků a přívěsků...

Na Svátek matek jsme se rozhodli, že našim maminkám sneseme „modré z nebe". Přátelská výzva tedy spočívala v tom, že darujeme mamince něco neobvyklého a nečekaného - kromě srdíček a přání, která jsme vyráběli. A tak se maminky dočkaly úklidu pokojíčků, květin, neobvyklých výrobků či snídaně s kávou do postele.

Další Dášinou dovedností je létání. Vyráběli jsme tedy vlaštovky a uspořádali velké závody o nejrychlejší i nejkrásnější vlaštovku. Povídali jsme si, co to znamená věrnost. A protože se právě konalo mistrovství světa v hokeji, uvědomovali jsme si věrnost na příkladu fandění jednomu týmu – kluci i holky kreslili dresy, vlajky, sestavovali tabulky a hlavně fandili! Duhová Dáša se vesele vrátila mezi kamarády do Světa poníků.

Naše květnové aktivity si můžete připomenout ZDE.

Ivana Staňková

 

Svátky, zvyky, pranostiky

Zdeněk Havlík, 15. 06. 2017, 18:28

Sl-SD-Svatky-2017-06V květnu byl jen jeden svátek – Svátek matek. Měli jsme tedy dost času na vyrábění dárků, vymýšlení přání. Taky jsme si hráli s češtinou – vymýšleli jsme slova, která končí stejně jako Svátek matek, tedy EK. Skončili jsme u padesáti slov, časem nás ještě napadala další a další.

Učili jsme se vařit brambory v alobalu, abychom mohli někdy zastat maminku při přípravě večeře. Zkoušeli jsme vytvořit srdce z našich těl...

Společně s kamarády z obou partnerských škol jsme se dohodli, že vymyslíme básničky na daná slova: maminka, úsměv, pohlazení, srdce. Jednu jsme stvořili společně, další vymyslela Kristýnka a Honzík – najdete je i s ostatními aktivitami na videu, které si můžete prohlédnout ZDE. Básnička od dětí z Ilavy je opravdu povedená!

Ivana Staňková

 

Svět poníků – záchrana Sweetie Belle

Zdeněk Havlík, 21. 05. 2017, 09:10

Sl-SD-Hra-07-01V dubnu jsme se pustili do záchrany Sweetie Belle. Je to malá ponička, která ještě nemá svoje znaménko, teprve se snaží přijít na to, v čem je talentovaná. Na nás bylo, abychom jí nějaké znaménko navrhli. Nakonec jsme se dohodli na notičce, protože ráda zpívá.

To bylo impulsem k zamyšlení i pro nás – povídali jsme si, radili se a vymýšleli, v čem je kdo dobrý a jaké by bylo jeho znamení. Podle toho mohl každý svůj talent předvést – vyrábělo se, cvičilo, zpívalo, vařilo, hrálo na klavír i tančilo. Dubnový Den Země jsme spolu s Bellou oslavili soutěžením, obrázky a spoustou kvízů a doplňovaček.

Vymysleli jsme vlastní verzi soutěže Milionář a uspořádali výstavku, protože „přátelská výzva" na duben zněla: vytvoř něco z odpadového materiálu. Po březnovém neúspěchu při sbírání razítek jsme se hodně polepšili a tentokrát se mohla Bella bez problémů vrátit mezi kamarády do Světa poníků.

Naši dubnovou činnost si můžete spolu s námi připomenout ZDE.

 Ivana Staňková

 

Svátky, zvyky, pranostiky

Zdeněk Havlík, 17. 05. 2017, 16:26

Sl-SD-Svatky-2017-05Po Velikonocích jsme si moc neoddechli a už máme zase další témata k práci a povídání. Nejdřív celosvětový Den Země a po něm náš svatý Jiří, který otevírá jaro.

Hodně nás také zaměstnal a bavil zvyk pálení čarodějnic a následné vztyčování májek. Také jsme sledovali videa od kamarádů z projektu...

Ivana Staňková

Naši činnost si můžete připomenout zde:

 

 

Jak je to u nás aneb svátky, zvyky, pranostiky...

Zdeněk Havlík, 07. 05. 2017, 10:08

Sl-SD-Svatky-2017-02 kopieProjekt Jak je to u nás aneb svátky, zvyky, pranostiky se ze zimy přehoupl do jara a nás na dlouho zaměstnalo téma Postní doba – od Popeleční středy až po Květnou neděli. Pak nastal pašijový týden a pro děti nejočekávanější den – Červené pondělí.

Kreslili jsme, zkoušeli si staré zvyky a obyčeje, vytvářeli hádanky a úkoly pro děti z partnerských škol... A porovnávali jsme, co máme se Slováky (a Čechy z jiného koutu naší země) stejného, podobného, co je úplně jinak... Například jsme se dozvěděli, že u kamarádů v Bukovici se pomlázka plete od vršku. Zkoušeli jsme říkadla ve slovenštině a smáli se představě, jak si lámou jazýčky s naším:

Slepička běhá po dvoře,
vajíčko se kutálí v komoře,
slepička kdák,
vajíčko křáp!

Kamarádi ze Slovenska nám poslali knížku, kterou vytvořili v březnu, protože u nich je březen Měsícem knihy. Nechtěli jsme zůstat pozadu, tak jsme vypátrali, že u nás je březen od roku 2009 přejmenován na Měsíc čtenářů, a poskládali jsme video o tom, jak si s knížkami, pohádkami a příběhy hrajeme u nás...

Ivana Staňková

Naše aktivity si můžete připomenout zde:

 

Svět poníků - březen a Velký Meky

Zdeněk Havlík, 17. 04. 2017, 09:30

Sl-SD-Hra-06-01Big McIntosh - „Velký Meky" - je pracovitý silák, který miluje své hospodaření na farmě a moc toho nenamluví... Začali jsme si tedy víc všímat probouzející se přírody - poznávali jsme na vycházkách ptáky, mladé rostlinky či změny na stromech, sledovali jsme práce na polích a zahradách, počasí, povídali si o zvířecích mláďatech. V družině jsme si vyseli semínka řeřichy a čekali, za jakou dobu si můžeme pochutnat na mladých výhoncích. Kluci s chutí kreslili zemědělské stroje, stavěli jsme z víček květiny, kreslili skřítky, kteří „tvoří jaro", vyráběli jarní dekorace na výzdobu družiny. Protože toho Meky moc nenamluví, zkusili jsme se i my domlouvat beze slov – naučili jsme se prstovou abecedu jednoruční i dvouruční. To byla legrace, když nás prstíky nechtěly poslouchat...

Během celého března jsme v tělocvičně i venku plnili disciplíny „Siláka družiny". Poprvé za dobu našeho soutěžení nezískaly některé děti dostatek razítek do Ponydeníčků a Meky se nemohl vrátit mezi kamarády do Světa poníků! Zaskočené děti tři dny společně přemýšlely, jak to napravit – při hlasování z několika jejich návrhů vyhrál nápad Honzíka: všichni musí absolvovat překážkovou dráhu v přírodě nazvanou Cesta pro záchranu Mekyho. Nakonec nás tedy Meky naučil ještě něco navíc - umět se domluvit a táhnout za jeden provaz...

Naše březnové aktivity si můžete prohlédnout ZDE.

Ivana Staňková

Sl-SD-Hra-06-02Sl-SD-Hra-06-03

 

Vycházka do lesa

Zdeněk Havlík, 19. 03. 2017, 12:31

Sl-Vychazka-les-2017-01Při podzimním podvečerním čtení, kdy nás navštívil člen mysliveckého sdružení Háj pan Petr Kotovic, jsme si slíbili, že během zimy uskutečníme společnou vycházku ke krmelci. Konečně nastalo vhodné počasí, abychom tento náš záměr zrealizovali a spolu s panem Kotovicem se vypravili do terénu.

Prošli jsme les, kde má pan Kotovic honitbu, nasypali u krmelců, poprvé viděli instalování fotopasti, dozvídali se spoustu zajímavostí o lese a zvířatech. Zastavili jsme se u chráněné louky Šafranice, která je od roku 2012 přírodní památkou. Prohlédli jsme si kapličku zasvěcenou sv. Hubertovi, kterou postavilo svépomocí místní myslivecké sdružení.

A úplně na závěr jsme si mohli prohlédnout lovecké zbraně a vyptat se na vše, co nás zajímá. Rozloučili jsme se slibem, že naše setkání nebylo poslední...

Ivana Staňková

Sl-Vychazka-les-2017-02Sl-Vychazka-les-2017-03Sl-Vychazka-les-2017-04Sl-Vychazka-les-2017-05

 

Svátky, zvyky, pranostiky

Zdeněk Havlík, 14. 03. 2017, 19:56

Sl-SD-Svatky-2017-01Ve školní družině ve Slavkovicích pokračujeme v rámci mezinárodního projektu v seznamování dětí se svátky u nás a na Slovensku. Od Tří králů se věnujeme masopustu a všemu, co k němu patří. Připomínáme si tradiční zvyky, jídla, tance... Nezapomínáme ani na pranostiky a spoustu říkaček. Vymýšlíme, kolik slov se dá složit z písmen slova MASOPUST (věřili byste, že jich máme 37?). Doplňujeme společný česko-slovenský slovníček o další výrazy...

Mezi tím poznáváme svátek Hromnice a jeho význam pro naše předky. Několika aktivitami si užijeme i svátek sv. Valentýna, i když není původně český.

 

Některé naše aktivity si můžete prohlédnout zde:

 Ivana Staňková

Sl-SD-Svatky-2017-02Sl-SD-Svatky-2017-03Sl-SD-Svatky-2017-04

 

Strana 1 z 4

« 1 2 3 4 »