Školní družina

Další kouty půdy prozkoumány...

Zdeněk Havlík, 06. 01. 2015, 19:43

Sl-SD-puda-2015-01Ve školní družině v ZŠ Slavkovice pokračuje celoroční hra, díky které mají děti postupně odhalit tajemství školní půdy. V září a říjnu jsme zkoumali staré školní obrazy a lavice, v následujících měsících jsme pátrali po dalších tajemných záhadách...

 V listopadu jsme hledali skříň naplněnou papírovým materiálem a látkami. Tam bylo věcí... Nejdřív jsme si zjišťovali možnosti, jak rozličné podoby papíru vznikají, jakými postupy se získává různá struktura či pevnost. Vyhledávali jsme si, jak vypadaly tkalcovské stavy a jakým způsobem se látky vyrábějí dnes. A pak jsme hrabali a vymýšleli, co vytvoříme – vznikaly papírové hrady z kartonu, origami z měkkého papíru, postavy z papírových rour, které jsme následně zdobili a oblékali do látkových odstřižků.Učili jsme se skládat z papíru čepice, lodičky a parníky. Látkou a odstřižky vlny jsme zdobili papírové čepice a rukavice. Celý jeden týden jsme věnovali věci z papíru, která je nezbytnou součástí života každého člověka – knížce. Už víme, jak vzniká, jak se jmenují její části, jak se říká obrázkům v ní. Pak jsme si knížky i vyráběli – někdo do nich kreslil, někdo vlepoval obrázky, někdo psal i pohádky (nejhezčí vymyslela Kačenka z 1. třídy). Nakonec jsme měli soutěž ve skládání papírových puzzle na čas.

Prosinec nemohl být naplněný ničím jiným než těšením na Vánoce. Proto jsme si dali za úkol najít na půdě proutěný koš, ve kterém máme uloženou vánoční výzdobu a betlém. Představovali jsme si, čím se strojily stromečky dříve, jaké zvyky se dodržovaly, co se jedlo. Vše jsme porovnávali se současností – co dodržujeme a vaříme každý ve své rodině... Povídali jsme si, co to je betlém, a sami jsme si je kreslili a skládali. Také jsme sehráli první kolo soutěže ve stolní hře Superfarmář a Vánoční turnaj v přehazované o skvělé ceny! Předvánoční čas jsme završili pohodovou společnou nadílkou, kde děti předvedly nejen svou šikovnost (dárečky musely být vlastnoručně vyrobeny), ale hlavně to, že jsou dobrými kamarády, kteří si umí navzájem udělat radost.

Ivana Staňková